איתור רטיבות 

איתור רטיבות 

 

איתור רטיבות רטיבות היא תופעה נפוצה מאוד. ישנן סיבות רבות שגורמות לתופעת הרטיבות. רטיבות יכולה לגרום לנזקים רבים בבית שלכם וחשוב מאוד לפתור את הבעיה ברגע שמזהים אותה. על מנת לפתור את הבעיה צריך להזמין איש מקצוע שיידע לאתר את הבעיה ולפתור אותה לעומק, לפני שייגרמו נזקים חמורים.

חברת nu-flow, מתמחה באיתור רטיבות. ריכזנו עבורכם מידע רב עבור איתור רטיבות.

 

איתור רטיבות – מה גורם לרטיבות?

ישנן סיבות רבות שעלולות לגרום לרטיבות בבית. אחת הסיבות הנפוצות היא איטום הגג. בבתים רבים, הגג לא אטום כמו שצריך ובימי חורף קשים כאשר הגשם מתדפק על הגג, המים יכולים לחלחל לתוך הבית וליצור רטיבות שתוביל לנזילה רצינית. חשוב מאוד, לפני תקופת החורף לוודא שהגג שלכם אטום כמו שצריך על מנת שלא ייגרמו לכם נזקים חמורים בעקבות הנזילה. עוד סיבה נפוצה היא פגיעה בצנרת הביוב. צנרות הביוב יכולות להפגע בעקבות סדקים, הצטברות חלודה, סתימות ועוד. במידה וצנרת הביוב שלכם נפגעה הדבר יכול להוביל לרטיבות בבית. גם בתים ישנים משפיעים על התפתחות רטיבות. ככל שהבית ישן יותר כך הסיכוי שתתפתח רטיבות גדול יותר. הסיבה לכך היא שבתים ישנים נבנו על פי תקנים של פעם, ומה שנחשב אפקטיבי בעבר פחות אפקטיבי כיום. ישנם מקרים, בהם המים כלואים מתחת למרצפות הבית ומתחיל לצוף מעלה. כאשר אין ניקוז מים תקין, המים יחפשו מוצא ובמקרים רבות ייצרו רטיבות. הרטיבות יכולה להווצר ממגוון סיבות שונות, שאת חלקן לא כולנו מכירים.

 

 

מה כוללת בדיקת איתור רטיבות?

במידה וזיהיתם רטיבות בביתכם, מומלץ להזמין איש מקצוע שיבצע בדיקת איתור רטיבות במהירות המירבית. בעבר, על מנת להצליח לאתר רטיבות היה צריך לשבור את הקירות והרצפה ולחפור אל הצנרת. לאחר שהיו חופרים לצנרת היו מנסים לאתר את המיקום המדויק של הרטיבות. זו הייתה שיטה מסורבלת שגרמה להרס רב בבית, ובמקום לפתור את בעיית הרטיבות בלבד, היה צורך בפתרון הנזקים שנגרמו. כיום, המצב כבר לא כזה. ישנם אמצעים מתקדמים שמאפשרים את איתור הרטיבות ללא הרס וללא גרימת נזקים בכלל.

יש שני סוגי בדיקות. בדיקה אחת היא בדיקת מנע. על מנת שלא תצטרכו להתמודד עם רטיבות ועם הנזקים שזה גורם תוכלו לבצע בדיקות תקופתיות על מנת לוודא שהצנרת עובדת כראוי ושהגג אטום כמו שצריך. הבדיקה השניה קורית לאחר שהתפתחה רטיבות וברצונכם לאתר את מקור הרטיבות ולפתור את הבעיה. בדיקה כזו תתחלק בהתאם למבנה ולסימני הרטיבות. כל חלק בבית דורש יחס בהתאם למיקומו. ישנן כמה סוגי בדיקות אפשריות לאיתור רטיבות- בדיקת לחות שתתבצע באמצעות מד לחות. סריקה תרמוגרפית שתתבצע על ידי מצלמה תרמית. בדיקת לחץ במערכת המים. בדיקה על ידי חיישן גז. בדיקת המערכת המנקזת (מערכת דלוחין) בעזרת סיב אופטי ועוד. בדיקת איתור רטיבות תאתר את מקום הבעיה ואת הגורם להתפתחותה (האם מדובר בסדר, חלודה, סתימה ועוד).

במידה ואתם מתכננים לרכוש דירה חדשה, מומלץ לדרוש ביצוע בדיקת איתור רטיבות מבעלי הדירה, לפני התשלום על הדירה. אין דבר מבאס יותר מלהכנס למבנה חדש שקיימות בו תקלות תחזוקתיות.

 

איתור רטיבות בצנרת

איתור רטיבותישנן שתי מערכות מרכזיות בצנרת המים, בהן ברוב המקרים, נגרמות הנזילות.

מערכת הדלוחין (המערכת המנקזת)

מערכת הדלוחין היא המערכת שמנקזת לביוב את המים מרחבי הבית, המים מהאמבטיה, מהכיורים השונים ועוד. כשיש נזילה במערכת הדלוחין, בדרך כלל הנזילה תהיה מזערית ולא רציפה ולכן איתור נזילה במערכת זו יהיה מורכב. איתור הנזילות במערכת הדלוחין ייעשה על ידי בלון מיוחד שסותם את פתח היציאה של המים ולפי מפלס המים בכיור ניתן לאתר את מקור הנזילה.

מערכת אספקת מים

במערכת אספקת מים הנזילות בדרך כלל יהיו רציפות ולכן יהיו קלות יותר לזיהוי. אך, איתור מקום הנזילה המדויק יהיה מסובך וייעשה בהתאם לסימנים שונים שיווצרו בעקבות הנזילה, כך איש המקצוע יצטרך לאבחן את הבעיה ואת מקורה.

 

מכשירים לאיתור רטיבות

מצלמה תרמית לאיתור רטיבות

המצלמה התרמית לאיתור רטיבות, עובדת באמצעות קרני אינפרא אדום. קרני אינפרא אדום הן קרניים רגישות לחום. מאחר והן רגישות לחום הן מסוגלות לזהות הפרשי טמפרטורה שונים. הדבר הראשון שאיש המקצוע יצטרך לעשות על מנת לאתר את הרטיבות בעזרת מצלמה תרמית הוא לחמם את המים בבית. לאחר שהמים החמים זורמים ברחבי צנרת המים, איש המקצוע צריך לעבור עם המצלמה התרמית על גבי הקירות או הרצפה באזורי הצנרת. המצלמה התרמית קולטת את הטמפרטורות השונות ומציגה אותן על גבי מסך באמצעות צבעים שונים. האזור בו נוזלים המים מחוץ לצנרת יתחמם ועל ידי חימום האיזור יהיה ניתן לאתר את מקום הנזילה. למרות יעילותה של שיטה זו יש לה חסרון אחד בולט. למצלמה התרמית יש טווח עבודה קצר מאוד והיא יכולה לקלוט רק עד סנטימטרים בודדים. לכן, במקרים בהם הצנרת עמוקה המצלמה התרמית לא תהיה יעילה ולא תוכל לאתר את הרטיבות.

חיישן גז לאיתור רטיבות

איתור רטיבותחיישן גז לאיתור רטיבות בעצם מאתר גז, הוא מגלה את הנזילה ואת מקורה. איך חיישן הגז עובד? הדבר הראשון שאיש המקצוע יצטרך לעשות הוא לרוקן את מערכת המים ממים ולהחדיר לצנרת גז. הגז בו משתמשים לאיתור הרטיבות מורכב מ95% חנקן ו5% גז מימן כך שהוא נחשב לגז לא מסוכן וידידותי לסביבה. לאחר מכן, איש המקצוע יעבור עם חיישן הגז לאורך קו הצנרת ויחפש נזילת גז. במקום הנזילה, הגז ידלוף וחיישן הגז יזהה את דליפת הגז ויתריע על כך. איתור רטיבות בעזרת חיישן גז נחשב לשיטה יעילה מאוד בעלת יתרונות רבים מאחר והטווח של חיישן הגז הוא מטרים רבים אז יכול לאתר רטיבות גם בצנרת עמוקה ולכן מתאים גם לעבודות בחוץ. החסרון העיקרי הוא שנדרשת עבודת הכנה ארוכה ואם איש המקצוע לא יידע לתפעל את חיישן הגז כמו שצריך הוא יכול להתקל בבעיות רבות.

מכשיר אקוסטי לאיתור רטיבות

מכשיר אקוסטי לאיתור רטיבות הוא מכשיר שעובד כמו סטטוסקופ של רופא. המכשיר האוקסטי פועל על ידי חיישנים המזהים גלי קול. המכשיר מכיל מיקרופונים רגישים שמוצמדים לאיזור הצנרת, מבעד לקיר, או הרצפה. איש המקצוע למעשה מתחבר לאוזניות מיוחדות ובעזרת המכשיר האקוסטי מחפש קולות טפטוף בעוצמות שונות לאורך צנרת המים. איתור נזילות מים בעזרת מכשיר אקוסטי נחשב לשיטה יעילה שמאפשרת איתור נזילות מים גם במקומות פתוחים ובמקומות עמוקים. עם זאת, במקרים בהם הנזילה חלשה מאוד יהיה קשה לאתר אותה בעזרת מכשיר זה. השימוש במכשיר האקוסטי נדיר מאוד ויכול להעשות רק על ידי איש מקצוע מנוסה שמתמחה במכשיר זה.

 

איך נמצא שירות טוב עבור איתור רטיבות?

על מנת לבצע איתור רטיבות עליכם להזמין איש מקצוע. איש המקצוע אותו אתם צריכים הוא אינסטלטור. כמות האינסטלטורים בשוק היא גבוהה, אך לא כולם יבצעו את העבודה באופן טוב ולא כולם מקצועיים ומנוסים. לבחירת איש המקצוע יש חשיבות רבה בכל מה שקשור לתקלות בבית בכלל ובאיתור רטיבות בפרט. כיצד תאתרו איש מקצוע טוב?

במידה ואינכם מכירים אינסטלטור מומלץ או שהומלץ לכם על ידי מכרים, הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא סקר שוק. בסקר השוק, עליכם לבדוק את כל אנשי המקצוע והחברות שנחשבים כאופציה רלוונטית עבורכם מבחינת מחיר, מקום עבודה וזמינות. לאחר שתצמצמו את הרשימה רק לאופציות הרלוונטיות, מומלץ ליצור קשר עם אנשי המקצוע והחברות שנמצאים ברשימה. זה אמנם נשמע תהליך קצת ארוך אך הוא חשוב מאוד. למה? ההיכרות הטלפונית היא שלב שבעזרתו תוכלו להתרשם מאופיו של האדם איתו אתם מדברים. בשיחת הטלפון תוכלו לבדוק האם איש המקצוע נשמע חסר סבלנות כלפי השאלות שלכם? האם הוא נשמע מקצועי? האם יש לו תשובות מקיפות לשאלות שלכם? בשיחה תוכלו לוודא מה הכלים שיש ברשותו על מנת לאתר נזילות. אם לא יהיו לו תשובות או שהתשובות יהיו מעורפלות, זה יגדיל את הסיכויים שמדובר בבעל מקצוע לא איכותי. ככל שיהיו בבעלותו של איש המקצוע יותר כלים ומכשירים לאיתור נזילות וככל שהוא יידע להסביר לכם על כל אחד מהם יותר, כך תהיו יותר בטוחים שמדובר באדם מקצועי. כמובן, שאחרי שאתם מחליטים על איש מקצוע שנראה לכם איכותי, תמיד אפשר לקרוא עליו מידע ולחפש ביקורות והמלצות על מנת להיות בטוחים שאכן מדובר באיש מקצוע טוב.

בדרך כלל, חברות יהיו מקצועיות יותר לעומת אנשים פרטיים. לחברות יש גב כלכלי אמיד יותר מאשר לאדם פרטי. בחירת איש מקצוע מתאים היא חשובה מאוד מאחר ויש אנשי מקצוע שיכולים לגרום יותר נזק כשמנסים לטפל בבעיה.

אצלנו בnu-flow תמצאו את אנשי המקצוע המקצועיים והטובים ביותר לאיתור רטיבות.

מה המחיר של איתור רטיבות? 

איש מקצוע לאיתור רטיבותאין תשובה חד משמעית בנוגע למחיר של איתור רטיבות. הסיבה לכך היא שהמחיר לאיתור רטיבות נקבע על פי חומרת הבעיה והמורכבות בפתירתה ואיתורה. דבר נוסף שישפיע על המחיר הוא המכשיר בו איש המקצוע יבחר להשתמש. אנשי המקצוע מכירים את השטח, מכירים את המכשירים השונים ויודעים להתאים כל מכשיר למבנה או השטח בו נמצאים. אם לדוגמא הצנרת אצלכם בבית לא עמוקה, הבחירה הטובה ביותר תהיה מצלמה תרמית מאחר וזו שיטה יעילה ופשוטה יותר מאשר חיישן גז לדוגמא שמצריך עבודת הכנה רבה. אך, אם הצנרת עמוקה, אין סיבה שאיש המקצוע יבחר להשתמש במצלמה תרמית לאיתור הנזילה מאחר וטווח העבודה שלה קצר מאוד. רק לאחר שאיש המקצוע יגיע לביתכם הוא יוכל לתת לכם הצעת מחיר שתכיל את המרכיבים השונים של חומרת הבעיה והמכשיר הנבחר.

איתור רטיבות – חשוב מאוד לא להזניח!

במידה וגיליתם רטיבות אצלכם בבית חשוב מאוד לא להזניח את הבעיה ולתת לה להתפשט. כאשר רטיבות לא מטופלת בזמן, היא יכולה לגרום לנזקים רבים שבסופו של דבר יגרמו להוצאות רבות ומיותרות. הנזקים יכולים להיות נזקים למבנה, ולעתים אף נזקים בריאותיים. במקרה שמתפתח עובש בעקבות הרטיבות, זו סכנה לבריאות שלכם. העובש גורם לבעיות במערכת הנשימה, לדלקת ריאות קשה, הוא יכול לגרום לדימומים מהאף, לסינוסיטיס כרוני ובמקרים קיצוניים אף למוות. בנוסף, מומלץ מאוד להזמין איש מקצוע שיאתר את הבעיה ויפתור אותה ולא לנסות לפתור את הבעיה בעצמכם. יש אנשים רבים שמנסים לפתור את הנזילה בצנרת על ידי דבק חם או איזולירבנד. זה יכול להשהות את הבעיה באופן זמני, אך תהיו בטוחים שאם המים חדרו צנרת וקירות הם יחדרו גם דבק. אנשי המקצוע יודעים את העבודה ויודעים לבצע אותה באופן מקצועי.

 

לסיכום, במידה ויש בביתכם רטיבות, צרו קשר במהירות עם איש מקצוע מתאים על מנת לאתר את הבעיה במהירות המירבית. אנחנו ב-nu-flow נשמח לעמוד לשירותכם.

 

צרו קשר ונציג מטעם החברה יחזור אליכם בהקדם!

עיקרי הדברים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

פוסטים נוספים

צילום צנרת ביוב לפני רכישת נכס

ביובית בחיפה

  הבית או העסק מוצף כולו?הביוב עולה על גדותיו והסיטואציה הופכת לקטסטרופה? מי הגשמים חוסמים את היציאה מהבניין או מהרחוב? יש פתרון – שאיבה מהירה

Read More »
תהליך בדיקת נרטיבות במצלמה טרמית

גילוי נזילות מים

  גילוי נזילות מים – הדרך הקלה למניעת נזק גדול נזילת מים בתוך דירה או בית היא צרה גדולה במיוחד, גם אם המדובר בנזילה קטנה

Read More »
נזילות מים

גילוי רטיבות

סובלים מרטיבות? מחפשים בעל מקצוע, אינסטלטור או חברה המתמחים בגילוי רטיבות? חברת nuflow תספק לכם מענה מלא לכל השאלות ותשלח ישירות לביתכם או לבית העסק

Read More »
גלילה לראש העמוד